Unikátní prostor plný inspirace, tradice a tvůrčí energie
Menu

Přijďte se pokochat sbírkou vozů BMW, která průřezově pokrývá celou historii značky. Těšit se můžete jak na naleštěné kusy, tak na vystavené vozy v procesu renovace nebo dokonce v původním stavu. Prohlédnout si můžete také zajímavé díly a fragmenty z automobilové historie.

Miloš Vránek senior,
sběratel bavoráků

„S prvním BMW jsem se potkal v roce 1968. Byl to Cabriolet 326 vyrobený v 30. letech. Líbilo se mi jeho logické a čisté řešení, bylo to auto přesně podle mých představ. Pak jsem ho zrenovoval, prodal a místo něho si koupil tehdy takřka nové BMW 1800. Na něj mi hodně přispěla moje babička. Dnes pokaždé říkám, že nebýt jí, možná bych v životě vůbec nedělal auta...“

… tak začal příběh, jenž nyní dokumentuje nové brněnské Muzeum historických vozů BMW, které je mimochodem druhé největší svého druhu v Evropě. To největší se nachází v mnichovské centrále značky. Ať už jste fanoušky legendární značky, nebo historických vozů obecně, návštěvu brněnského Muzea BMW byste si neměli nechat ujít.

Výstavu našich historických vozů pravidelně obměňujeme. Naplnění idey Muzea si vzal za svůj úkol Pavel Vránek, jenž ke spolupráci na projektu pozval dlouholetého partnera Renocaru Ing. Arch. Michala Říčného a jeho syna Jana. Jako ideální místo pro unikátní sbírku zvolili takzvanou Starou halu na Řípské ulici. V roce 2017 dokončili její rekonstrukci a rozrůstající se veteránská flotila tady našla svůj nový domov.

Miloš Vránek navíc pro bavorskou značku nadchnul i své dva syny, Pavla a Miloše, a z Renocaru se tak stal prosperující rodinný podnik. Jak se firmě dařilo, měli Vránkovi možnost rozšiřovat i svou sbírku oldtimerů a věnovat jim náležitou péči. Postupně tak vytvořili unikátní kolekci, která obsahuje nejvýznamnější modely BMW. Nechybí mezi nimi ani vůbec první model, který byl pod značkou vyroben, a to BMW Dixi z roku 1928.

S některými veterány Vránkovi objíždí věhlasné srazy. Tradičně vyráží například do Berlína. V roce 2016 se jednalo o zvláště slavnostní událost, neboť se konal 40. ročník srazu veteránů BMW, který byl zároveň oslavou stoletého výročí značky. Na 600 kilometrů tam, na 400 kilometrů okolo a 600 kilometrů zpět. Osmdesátiletá auta, mezi nimi třeba BMW 319 nebo 327, zvládla cestu bez problémů.